دفاع کنفرانس قاهره از حقوق اعراب احواز

‏اخیرا کنفرانسی دو روزه با نام «حمایت از ملت عرب اهواز» برای بررسی وضعیت  اعراب احواز در قاهره پایتخت مصر برگزارشد.

اخیرا کنفرانسی دو روزه با نام «حمایت از ملت عرب اهواز» برای بررسی وضعیت  اعراب احواز در قاهره پایتخت مصر برگزارشد. برگزاری این کنفرانس که آن را حزب عدالت اهواز و بعضی از گروههای اسلامگرای مصری و کشورهای حاشیه خلیج  سازمان داده بودند، همزمان بود با سفر وزیر خارجه ایران به مصر.

‮ايران‬ – ‭BBC ‮فارسی‬ – ‮کنفرانس قاهره در حمایت از ملت عرب اهواز‬

http://www.bbc.co.uk

اگر بهار عرب زمینه ساز گرم شدن روابط تهران و قاهره شده، همزمان فرصت این را نیز فراهم کرده تا کنفرانس هایی در انتقاد از وضعیت اقلیتهای ایران برگزار شود.

کنفرانس موسوم به «حمایت از ملت عربی اهواز» یا «نصرة الشعب العربی الأحوازی» که روزهای پنجشنبه و جمعه (دهم ویازدهم ژانویه) با حمایت عماد عبد الغفور دستیار رئیس جمهوری مصر، در یکی از هتل های مجلل قاهره برگذارشد، شاید نخستین نشست از نوع خود در جهان عرب باشد.

این کنفرانس درست در همان روزی برگزار شد که علی اکبرصالحی وزیر خارجه ایران در قاهره از بهتر شدن مناسبات با مصر پس از انقلاب صحبت کرد و اختلافات بین شیعه و سنی در این اواخر را به توطئه خارجی نسبت داد.

‹دفاع از مستضعفین باید عمل باشد نه شعار›

اما سخنرانان نشست «حمایت از ملت عربی اهواز» رفتار دولت ایران با عرب ها و سنی ها و دیگر اقلیت ها در داخل این کشور را ناقض صحبتهای مقامات جمهوری اسلامی ایران خواندند.

عماد عبدالغفور که همزمان رئیس حزب سلفی «وطن» نیز هست، این کنفرانس را فریادی برای دفاع از مستضعفان توصیف کرد.

او در اشاره به دولت ایران گفت: «برخی کشورها خود را مدافع حقوق مستضعفین می خوانند، اما ما می خواهیم که این حرف را در عمل ثابت کنند و در حد یک شعار باقی نماند».

آقای عبدالغفور پرسید: «چرا مستضعفان در اهواز همچنان زیر ستم هستند؟»

شیخ محمد العریفی از واعظان مشهور عربستان، از دیگر سخنرانان این کنفرانس بود که بیش از هر سخنران دیگری حرف های تندی بر ضد عملکرد دولت ایران در داخل این کشور بر زبان آورد.

او گفت: «موارد اعدام در ایران بالاتر از آن است که ما در فلسطین شاهد هستیم و آنچه یهودیها در حق برادران فلسطینی ما انجام می دهند، یا در بسیاری دیگر از کشورها که مسلمانان در آن رنج می برند.»

آقای العریفی مدعی شد که «ایران بیشترین نفت و گاز خود را از منطقه اهواز استخراج می کند، اما ساکنان عرب این منطقه از محروم ترین مردم ایران هستند و در وضعیت رقت باری به سر می برند».

با این حال برگزار کنند گان این کنفرانس می گویند این نشست با هدف ضدیت با ایران یا فارسی زبانان سازمان داده نشده.

به گفته خالد الشریف مشاور اطلاع رسانی حزب سازندگی و توسعه، شاخه سیاسی جماعت اسلامی، آنچه آنها را به برگزاری این نشست واداشت مظلومیت عرب زبان های خوزستان است. چرا که به عقیده او «عرب زبان های خوزستان از چندین دهه ستم و بی عدالتی رنج می برند. و ایران این منطقه را اشغال کرده و می خواهد فرهنگ فارسی را بر ساکنان عرب آن تحمیل کند، آثار و هویت آن را از بین ببرد.»

آقای الشریف خواستار آن است که مردم خوزستان این حق را بدست آورند که با اختیار خود سرنوشت شان را تعیین کنند.

نیاز تهران به از سرگیری روابط با قاهره

پس از انقلاب ۲۵ ژانویه، بویژه در پی به قدرت رسیدن اخوان المسلمین، روابط قاهره و تهران رو به بهبودی گذاشته، اگرچه این روند به کندی پیش می رود.

در ماه های اخیر، سه بار وزیر خارجه ایران، و شمار دیگری از مقام های ایرانی از قاهره بازدید کردند.

در مقابل، قاهره نیز ظاهرا به بالا بردن سطح روابط با تهران، بی علاقه نیست.

در ماه اوت ۲۰۱۲ محمد مرسی برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان غیرمتعدها به تهران سفر کرد.

در پی این دیدار، در ماه نوامبر همان سال هیئتی از هنرمندان مصری به تهران سفر کردند.

در ژوئن سال ۲۰۱۱ نیز «هیئت مردمی» متشکل از تعدادی از سیاستمداران، علمای مذهبی و هنرمندان مصری از ایران دیدن کردند.

همچنین دولت مصر از رئیس جمهور احمدی نژاد و وزیر خارجه ایران برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، که روزهای ششم و هفتم ماه فوریه در قاهره برگزار می شود، دعوت کرده است.

با این حال، به نظرمی رسد این ایران است که بیشتر علاقمند از سرگیری روابط دیپلماتیک با قاهره است.

برغم مرور دوسال از سرنگونی رژیم حسنی مبارک، هنوز مناسبات بین طرفین به سطح مطلوب ارتقا نیافته است.

با وجود امکانات و فرصتهای بزرگ سرمایه گذاری وهمکاری های اقتصادی، میزان تبادل تجاری بین دو کشور، از چیزی بیشتر از صد میلیون دلار در سال بالاتر نرفته است. تنها نزدیک به ۱۲ شرکت ایرانی به ارزش بیش از ۳۳۰ ملیون دلار در سال سرمایه گذاری کرده اند.

پس ازانقلاب مصر، این وضعیت تفاوت زیادی نکرده است.

تهران که با تحریمهای فزاینده بین المللی دست وپنجه نرم می کند، در صدد آن است که با نزدیکی به مصرِ تحت رهبری اخوان المسلمین، از فشارهای غرب برای منزوی کردن هرچه بیشتر این کشور، بکاهد و این حلقه را بشکند.

از سوی دیگر، همزمان با طولانی ترشدن بحران در سوریه، کشته شدن نزدیک به ۶۰ هزار نفر وبی خانمان شدن میلیون ها تن دیگر، عمر رژیم بشار اسد نیز کوتاه تر می شود.

غرب و بسیاری از کشورهای عربی، و در رأس آن مصر و ترکیه، نمی خواهند که بشار اسد بخشی از راه حل باشد، بلکه کنار رفتن او را تنها راه حل می بینند.

بنابرین، ایران ظاهرا درحال ازدست دادن نزدیک ترین متحد خود درخاورمیانه است. این بدون شک توازن نیرو در منطقه را به سود «محور اعتدال» به رهبری مصر وعربستان سعودی رقم خواهد زد و انزوای ایران را شاید بیشتر کند.

مصر و عربستان سعودی عملا موفق شده اند که جنبش فلسطینی حماس را از «محور ممانعت یا مقاومت» به رهبری ایران و سوریه خارج کنند. مصر بیش از هر کشور دیگری امروز بر حماس نفوذ دارد.

با توجه به این بسیاری ناظران، سفرهای اخیر وزیر خارجه ایران به قاهره را نشانه ای از نگرانی تهران می دانند.

به گفته سامح راشد معاون سردبیر فصلنامه سیاست بین المللی درقاهره، «ایران به هیچ یک از طرفهای غربی اعتماد ندارد و روابط این کشور با ترکیه نیزپرتنش است. ازهمین رو به قاهره به عنوان یک قدرت منطقه ای و عربی مورد اعتماد روی آورده است».

به عبارت دیگر، در مقطع کنونی این تهران است که بیشترب ه قاهره نیاز دارد.

یخی که به زودی آب نمی شود؟

برگزاری کنفرانس «حمایت از ملت عربی اهواز» درقاهره با حضور وحمایت عماد عبد الغفور دستیار رئیس جمهوری مصر، می تواند آهنگ نزدیکی تهران به قاهره را، کندتر کرده وموانعی دراین راه ایجاد کند.

اما در عین زمان، شاید هم متردد بودن دولت مصربرای از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک با ایران را نشان دهد.

سازمان دهندگان کنفرانس می گویند دولت مصر هیچ نقشی در برگزاری آن ندارد و آقای عبدالغفور به عنوان رئیس حزب سلفی «وطن» شرکت کرد، نه نماینده دولت، وحضور او به معنای حمایت دولت از این کنفرانس نیست.

با این حال، حضور وی و انتقادهای شدیدش از دولت ایران، دستکم نشان می دهد که دولت از برگزاری این کنفرانس چشم پوشی می کند، اگر از آن حمایت نمی کند.

در کنار مخالفت مذهبی، حمایت ایران از رژیم بشار اسد، برای این گروه های پذیرفتنی نیست، حمایتی که در عین زمان از موارد اصلی اختلاف نظر بین تهران وقاهره است.

به نظرنمی رسد که یخ روابط پرفراز ونشیب تهران وقاهره به این زودی آب شود.

اخوان المسلمین، یا حزب آزادی وعدالت شاخه سیاسی آن ، به عنوان یک گروه دراین کنفرانس شرکت نداشتند، اما برخی متحدان سلفی آنها مانند حزب «وطن» و «حزب اصلاح»، وهمچنین «حزب سازندگی وتوسعه» شاخه سیاسی «جماعت اسلامی»، از سازمان دهندگان اصلی این نشست بودند.

طرفه اینجا است که دولت ایران یکی ازخیابان های تهران را به نام خالد اسلامبولی، یکی ازاعضای جماعت اسلامی که به جرم ترور محمد انور السادات رئیس جمهوری اسبق مصر اعدام شد، نامگذاری کرده است.

صفوت عبد الغنی از اعضای دفترسیاسی حزب سازندگی وتوسعه شاخه سیاسی جماعت اسلامی که به نمایندگی ازآن درکنفرانس شرکت کرد، تهران را به تلاش برای نشر مذهب اهل تشیع ودر محاصره قراردادن کشورهای اهل سنت متهم کرد.

برای اخوان المسلمین که درگیر کشمکش قدرت با گروههای لیبرال هستند، داشتن حمایت این احزاب اسلامگرا درمرحله کنونی بسیار حیاتی است؛ چه رسد به حفظ منافع مشترک مصر با آمریکا وکشورهای عربی حوزه خلیج فارس که مخالف گسترش نفوذ ایران درمنطقه هستند.

درکناراسلامگرایان سعودی وکویتی، که هزینه این کنفرانس را پرداختند، حضوراسلامگرایان قطری وبرخی دیگر کشورهای عربی نیز پر رنگ بود.

الازهر بزرگترین مرجع اهل سنت درجهان، رسما دراین کنفرانس حضور نداشت؛ اما برخی اساتید دانشگاه الازهر بطور مستقل شرکت کردند.

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s