گزارشی تحلیلی-آماری از کشته شدن کولبران کُرد در مناطق کُردنشین ایران


آژانس کُردپا: گزارش تحلیلی آماری ٩ ماهه اول سال جاری از قربانیان پدیده‌ی کُولبری و شهروندان مدنی که به ظن حمل کالای قاچاق در جاده‌های بین شهری هدف تیراندازی مستقیم قرار می‌گیرند. این افراد عمدتا در مناطق مرزی کردستان کشته می‌شوند.

«مرکز تحقیقات اجتماعی روژ‌هه‌لات» با استناد به آمار مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا، تحلیلی آماری از قربانیان پدیده کولبری و کشته شدن شهروندان مدنی که با شلیک مستقیم نیروهای نظامی جان خود را از دست داده‌اند ارائه می‌دهد .

یادآور می‌شود که آمار ثبت شده در مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا با استناد به منابع معتبر و مشخصات افراد ثبت شده می‌باشد و تحلیل آماری ذیل تنها با اعداد و درصد ارئه می‌گردد.

توجه: در این گزارش منظور از درج و تفکیک اسامی «شهروندان مدنی» با «کولبران»، صرفا به دلیل تفهیم و تفکیک کشته شدن شهروندانی است که کالا حمل کرده و درج «شهروندان مدنی» برای شهروندانی است که بدون دلیل هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

جدول (١)
آمار افراد کشته و زخمی شده را نشان می‌دهد

10342.jpg

جدول (٢)
آمار کولبران و شهروندان مدنی کشته و زخمی‌شده

10343.jpg

طبق جدول (٢)، شمار کشته شده‌ها با ٦٧ نفر بیشتر از آمار زخمی‌ها با ٤٠ نفر می‌باشد.

عکس (١)
نحوه کشته یا زخمی شدن قربانیان را نشان می‌دهد

10344.jpg

جدول (٣)
نحوه کشته یا زخمی شدن قربانیان را نشان می‌دهد

10345.jpg

طبق جدول (٣) کولبرانی که با شلیک مستقیم نیروهای نظامی کشته شده‌اند با ٦٢ تن و شهروندان مدنی با ٢٨ تن بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

همچنین کولبرانی که در معرض توپباران نیروهای نظامی ایران و حمله هواپیماهای جنگده ترکیه قرار گرفته‌اند به ترتیب با ٦ و ٣ تن علت دوم مرگ کولبران در مناطق مرزی بوده است.

انفجار مین، سرمازدگی و سقوط به کانال‌های حفاری‌شده در مناطق مرزی به ترتیب با آمار ٣و٢ و١ تن از دیگر عوامل قربانی شدن کولبران می‌باشد.

همچنین ١نفر از شهروندان مدنی و به ظن حمل کالای قاچاق در مناطق غیر کوهستانی هدف مستقیم گلوله قرار گرفته است.

جدول (٤)
سن افراد کشته و زخمی شده را نشان می‌دهد

10346.jpg

با توجه به جدول (٤) سن ٧٣ تن از افراد نامعلوم می‌باشد و از میان کسانی که سن آنها مشخص می‌باشد، افرادی که میانگین سنی آنها از ١٨ تا ٣٠ سال است بیشترین آمار را شامل می‌شود.

همچنین باید در نظر داشت که کولبری به عنوان یک منبع کسب درآمد طاقت فرسا به نیروی جسمی زیادی نیاز دارد، به همین دلیل قشر جوانان بیشترین افرادی هستند که به این شغل کاذب پر مخاطره روی می‌برند که به عواملی از جمله نبود فرصت‌های شغلی مناسب، بیکاری، فقر و محرومیت در مناطق کُردنشین ایران باز می‌گردد. با وجود تمامی خطرات این کار پر مخاطره شاهد روی بردن تعداد زیادی از افراد سالخورده و میانسال به کولبری در مناطق مرزی کردستان می‌باشیم.

نمودار (٢)
آمار قربانیان براساس ماه‌ها

10347.jpg

نمودار (٢) نشان می‌دهد که ماه‌های خرداد و مهر هر کدام با ١٩ تن قربانی بیشترین درصد کشته شدگان را شامل می‌شوند و ماه‌های اردیبهشت، تیر و آبان، مرداد و شهریور به ترتیب هرکدام با ١٢،١١و ١٠ تن قربانی در رتبه دوم از نظر تعداد قربانیان قرار دارند و ماه‌های آذر و فروردین به ترتیب، آمار ٩ و ٦ تن از قربانیان را به خود اختصاص داده‌اند.

عکس (٣)
محل حادثه قربانیان کولبری و شهروندان مدنی

10348.jpg

جدول (٥)
محل حادثه قربانیان کولبری و شهروندان مدنی

10349.jpg

طبق جدول (٥) حوادثی که در مناطق مرزی اتفاق افتاده است ٤٣ تن از افراد را شامل می‌شود، البته یادآورد می‌گردد که تمامی افرادی که در مناطق مرزی و مناطق نامعلوم و همچنین ٦ تن از افرادی که در کوهستان‌ها دچار حادثه شده‌اند با توجه به مشخصات آماری ثبت شده این افراد در مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا کولبران هستند. و ٢٧ تن از افرادی که در جاده‌ها دچار حوادث شده‌اند شهروندان مدنی هستند که در جاده‌های کردستان هدف تیراندزی مستقیم نیروهای انتظامی قرار گرفته‌اند.

جدول (٦)
جنسیت قربانیان

10350.jpg

طبق جدول بالا ٢ تن از قربانیان زن می‌باشند که باید یادآورگردد این ٢ تن شهروندان مدنی هستند که در هنگام تردد با ماشین، در جاده‌ها مورد تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفته‌اند که آنها سرنشینان ماشین بوده‌اند و با توجه به مشخصات ثبت شده آنها در مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا، آنها از جمله افراد زخمی شده هستند که یکی از آنها در هنگام این حادثه باردار بوده است.

جدول (٧)
تعداد کشته و زخمی شده‌ها بر اساس استان و شهرها

10351.jpg

جدول (٧) نشان می‌دهد که شهرهای سردشت، ارومیه و مهاباد، به ترتیبت با آمار ٢٠، ١٤و ١٠ تن بیشترین تعداد قربانیان را دارد و شهرهای اشنویه، بانه و مریوان به ترتیب با آمار ٨و٧و٥ تن قربانی، از نظر تعداد در رده دوم قرار دارند و دیگر شهرها از نظر آماری از ١ تا ٤ تن را شامل می‌شوند.

جدول (٨)
تعداد کشته و زخمی‌ها براساس ماه‌ها

10352.jpg

طبق جدول (٧) ماه‌های مهر، آبان، اردیبهشت، خرداد و آذر به ترتیب با آمار ١١، ١٠،١٠، ٩و ٨ تن بیشترین تعداد افراد کشته شده را شامل می‌شود و آمار دیگر ماه‌ها از تعداد ٤ تن افراد کشته شده کمتر نمی‌باشد.

همچنین ماه‌های خرداد، مهر، تیر، مرداد و شهریور به ترتیب با آمار ١٠، ٨، ٧، ٥ و٥ تن بیشترین افراد زخمی شده را در بر دارد و دیگر ماه‌ها نیز بین ١ تا ٢ تن افراد زخمی شده را دارد.

جدول (٩)
ارتباط محل حادثه با تعداد افراد کشته یا زخمی شده

10353.jpg

پیشتر نیز در جدول (٥) اشاره شد که تمامی افراد که محل کشته و زخمی شدن آنها مشخص نمی‌باشد کولبران هستند به عبارتی شامل کسانی می‌شود که از نیروی جسمی جهت حمل کالاها استفاده می‌کنند، همچنین جدول (٩) اشاره به آن دارد که آمار کشته شده‌ها در مناطق مرزی بیشتر از زخمی شده‌ها است.

آنچه در این جدول قابل توجه می‌باشد این است که شمار کشته شدن شهروندان مدنی که در جاده‌ها هدف تیراندازی مستقیم قرار می‌گیرند بیشتر از زخمی شده‌ها می‌باشد و این درحالی است که تیراندازی مستقیم به سوی ماشین‌های در حال تردد در جاده‌ها تنها به دلیل سوظن به حمل کالای قاچاق می‌باشد.

جدول (١٠)
ارتباط کشته یا زخمی‌شده‌ها با نحوه کشتن و زخمی‌شدن

10354.jpg

طبق جدول (١٠) شلیک مستقیم نیروهای نظامی علت اصلی کشته و زخمی شدن کولبران می‌باشد که براین اساس ٣٨ تن کشته و ٢٤ تن زخمی شده‌اند.
همچنین آمار کشته شدن شهروندان مدنی با ١٩ تن بیشتر از زخمی شده‌ها می‌باشد. با توجه به اینکه این افراد در جاده‌ها و مناطق کردستان و تنها به سوظن حمل کالاهای قاچاق مورد اصابت مستقیم گلوله قرار می‌گیرند.

استفاده از این گزارش با ذکر منبع «آژانس خبررسانی کُردپا» مجاز می‌باشد.

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s