علی لاریجانی با ادعای این که «امروز قرارگاه خاتم الانبیا مورد اعتماد مردم و رهبری است»، خواستار دخالت و حضور بیشتر سپاه در حوزه اقتصاد و امتیازات کلان شد

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در نشست قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران با بیان اینکه «قرارگاه‌های سپاه در عرصه اجرای پروژه‌ها از درخشندگی ویژه‌ای برخوردارند»، خطاب به پاسداران حاضر گفت: در دو دهه گذشته این تصمیم گرفته شد که چنین قرارگاهی ایجاد شود چرا که بسیاری از امور و پروژه‌های عمرانی در مسیر دولتی و سیستم اداری قابل انجام نبود وامروز کسی نمی‌تواند منکر توانمندی‌های شما شود.
لاریجانی با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی یادآور شد: همانطور که رهبری گفته‌اند عنصر مجاهدت و از خود گذشتگی باعث می‌شود که این ماموریت‌ها به سرانجام برسند و من معتقدم که روش‌های معمول اداری ظرفیت اجرای پروژه‌ها را ندارند.
لاریحانی گفت: شما رقیب دیگران نشدید و توانستید سایر پیمانکاران را به کار بگیرید و شما از ظرفیت حکومتی توانستید بسیاری از پروژه‌ها را به سرانجام برسانید و اینکه شما ظرفیت حکومتی قوی دارید و این توانمندی حکومتی را در مجرای صحیحی به کار بردید تا اینکه آن‌ها احساس می‌کنند که می‌توانند با شما کارکنند و شما این ظرفیت را به کار گرفتید.
وی ادامه داد: شما توانستید به اوضاع سامان دهید و با نگاه واقع بینانه و با روحیه حماسی اقدامات شایسته‌ای را در کشور انجام دهید.
لاریجانی گفت: کشور نیازمند آبادانی است و سرمایه‌ای که سپاه دارد می‌تواند در این عرصه فعال شود چرا که معتقدم سپاه توان باز کردن گره‌ها را دارد و این ظرفیت باید در عرصه تولید با قدرت به کار گرفته شود و سپاه با بررسی شرایط وارد صحنه شود.
وی با اشاره به تلاش‌های سپاه از ابتدای انقلاب تا امروز گفت: سپاه چه در آغاز انقلاب و چه در دوران دفاع مقدس توانست برای حل مشکلات اقدامات ویژه‌ای بکند و به ویژه در دوران دفاع مقدس زمانی که بنی صدر به عنوان یک مزاحم جدی از جنگ کنار رفت، سپاه توانست صحنه را عوض کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که امروز در کشور با گره‌های اقتصادی مواجه هستیم اظهار داشت: در وضع فعلی اگر ارزیابی درستی داشته باشیم، در می‌یابیم با یک وضعیت سخت مواجه هستیم و دشمنی‌ها عیان شده است. هر چند در برخی از دوره‌ها دشمن لبخند می‌زد اما امروز دشمنان ما رفتار سخت از خود نشان می‌دهد که این رفتار بیشتر در ارتباط با مسائل اقتصادی است.
وی ادامه داد: دشمن تصور می‌کرد ظرف همین چند سال گذشته اقتصاد ما را فلج خواهد کرد اما شرایط فعلی کشور نشان می‌دهد که دشمن به خواسته خود نرسیده است و این‌ها به ظرفیت دینی و دانشی که در کشور وجود دارد باز می‌گردد.
رئیس مجلس با بیان اینکه ما با شرایط رفتار سخت از سوی حریف مواجه هستیم، گفت: بعد از سخنرانی وزیر خارجه آمریکا که گفته بود ما آمادگی گفتگو باایران در همه امور را داریم برخی تصور کردند که می‌شود گفتگو کرد اما آن‌ها دلسوزانه این اظهارات را بیان نمی‌کنند و ما نباید فریب دشمن را بخوریم.
لاریجانی تحریم‌های اخیر را فاقد وجاهت بین المللی دانست و گفت: دشمنان می‌خواهند با استفاده از اهرم زورگویی شرایط اقتصادی کشور را سخت کنند اما ما باید شرایط داخلی را ساماندهی کنیم.
وی ادامه داد: باید بپذیریم که نقدینگی در کشور مشکل تورم را ایجاد کرده است و این تورم ربطی به تحریم‌ها ندارد و به ساختار اقتصادی کشور مربوط می‌شود که باید علاج شود، چرا که اگر این نقدینگی حجیم از ۶۷ میلیارد تومان در سالهای گذشته به ۴۷۰ میلیارد تومان در سال اخیر رسیده بود اگر به سمت تولید هدایت می‌شد خوب بود، اما متاسفانه این نقدینگی به سمت بازار طلا، ارز و یا مسکن می‌رود و به همین دلیل بخش‌هایی از تولید ما ظرفیت بالفعلی پیدا نکرده است.
لاریجانی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز کارخانجات بزرگ دچارمشکل شده‌اند و با ظرفیت کم کار می‌کنند به دلیل اینکه این نقدینگی به سمتی غیر از تولید می‌رود و متاسفانه واردات در کشور مشکلات زیادی ایجاد کرده است و در سال‌های اخیر تا ۸۰ میلیارد دلار واردات داشتیم که در دوره‌های گذشته میزان واردات نهایتا ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار بود و باید تاکید کنم که برخی مربوط به واردات کالاهایی بود که ضرورت نداشت.
لاریجانی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کشور ادامه داد: وقتی دشمن شرایط سخت اقتصادی را تحمیل می‌کند ما نباید شرایط را (برای آنها) هموار و به آن عمل کنیم.
وی افزود: ما باید به سمتی برویم که فقط کالاهای ضروری وارد کنیم و مواد اولیه‌ای که بتواند در چرخه تولید موثر باشد اما ورود کالاهای مصرفی ضرورتی ندارد و اگر دست تولید کننده باز باشد قطعا می‌تواند بازار داخل را تامین کند.
لاریجانی با اشاره به اظهاراتی در رابطه با واردات چوب بستنی گفت: آقای جلیلی گفته بودند که متاسفانه برای واردات چوب بستنی از آلمان میزان زیادی ارز از کشور خارج می‌شود.
لاریجانی ادامه داد: ما باید به پدیده مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها توجه کنیم و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران می‌توانند با نگاه ماموریت محور به این سمت حرکت کنند که پدیده مهاجرت از روستا‌ها به شهر متوقف شود و این هم زمانی تحقق می‌یابد که شرایط بقاء و زندگی درست در روستا‌ها فراهم شود و فرد بتواند از طریق کار و تولید در روستا ارتزاق کند.
وی افزود: امروز مولفه‌های منطقه‌ای موضوع را سخت می‌کند و البته این حادثه غزه و شکست اسرائیل باعث شد که این‌ها تصمیم بگیرند از جاهای دیگر شکست خود را علاج کنند و اینکه وزیر خارجه آمریکا می‌گفت من بیشتر وقتم صرف ایران شد قصه نبود.

لاریجانی ادامه داد: مشکلات اقتصادی باعث می‌شود ما به این سمت برویم تا تولیدات داخلی را رونق دهیم و اگر تولید داخلی رونق پیدا کند باعث می‌شود که تورم کاهش یابد که در این زمینه اگر ما در داخل به شرایط بهتری برسیم در مذاکرات بین المللی می‌توانیم آن‌ها را منصرف کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی بااشاره به تولید کالاهای استراتژیک در کشور گفت: ما زمانی در ارتباط با تولید گندم به خودکفایی رسیدیم و رهبری هم تاکید داشتند که از نظر تولید گندم، برنج و کالاهای اساسی باید به خودکفایی برسیم اما برخی معتقدند گندم کالای اصلی ما نیست و ما اگر ما پسته و بادام بکاریم بهتر است اما من معتقدم که این سخن برای شرایطی است که از نظر کالاهای استراتژیک به خودکفایی رسیده باشیم که اکثر کشور‌ها عموما در تولید کالاهای اساسی خودکفا هستند.
لاریجانی ادامه داد: ما در دوره‌ای هستیم که شرایط بین المللی عرصه را برای ما سخت کرده است و ما در این تلاطم‌ها مشکل پیدا کرده‌ایم در موضوع گندم که زمانی خودکفا بودیم یکی از مشکلات اصلی قیمت گذاری اشتباه بود.
وی ادامه داد: حالا باید دید که سپاه پاسداران چه کاری می‌تواند بکند و اگر ما در این زمینه ماموریت محور عمل کنیم می‌توانیم درصنایع نفت وگاز اقدام کنیم و حتما باید این مسائل اولویت ما باشد و مخصوصا استفاده از ظرفیت مخازن مشترک باید مورد توجه قرار گیرد چرا که الان عراق هم از مخازن مشترک استفاده می‌کند.
لاریجانی با ادعای این که امروز قرارگاه خاتم الانبیا مورد اعتماد مردم و رهبری است گفت: بسیاری از شرکت‌های خصوصی هم هستند که از دانش بالایی برخوردارند و ظرفیت و قدرت حکومتی سپاه را می‌توان برای ورود این شرکت‌ها فراهم کرد.
وی گفت: اگر شرایط ورود شرکت‌های خصوصی فراهم شود ظرفیت دانش شرکت‌ها باعث می‌شود که در زمینه تولید به توفیقات بیشتری دست پیدا کنیم.

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s