ممانعت از آموزش به زبان مادری جنایت فرهنگی است

اخبار روز: «دموکرات های چپ تبریز» در پیامی که به به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید منتشر کرده اند، نوشته اند: ممانعت از آموزش به زبان مادری جنایت فرهنگی است.
در این بیانیه چنین آمده است:

اول مهر فرا رسید و زخم دیرین محرومیت از آموزش به زبان مادری برای میلیونها کودک و دانش‌آموز کشور دوباره سر باز کرد. این کودکان که روح و روان آنها از بدو تولد با لالایی‌های مادر در آمیخته و آشنایی‌شان با مفاهیم زندگی در ساختار فرهنگ ملی خودشان شکل گرفته است، مجبور هستند زبان مادری خود را در خانه بگذارند و تسلیم آموزش به زبان دیگری شوند. زبانی که به زور نهان و آشکار دولت مستبد اسلامی بر میلیونها کودک و دانش‌آموز و از جمله کودکان و دانش‌آموزان آذربایجانی تحمیل می‌شود.
بیش از سه دهه است که برتری استبداد مذهبی سیاست یکسان‌سازی فرهنگی و تز «یک زبان و یک فرهنگ»را دنبال می‌کند. سیاستی که به بهانه گسترش زبان فارسی و زیر لوای «وحدت ملی» و «خطر تجزیه کشور» کمر به تخریب و نابودی زبان، شخصیت و هویت ملی میلیونها شهروند دیگر بسته‌ است که گناهی جز منسوبیت‌های ملی و قومی ندارند.
در سه دهه اخیر، جمهوری اسلامی نشان داده است که کمترین احترامی به حقوق ملی- قومی و شهروندی ملیت‌های تحت‌ستم ایران قائل نیست و حتی به قوانین کم رنگ تصریح شده در قانون اساسی خود پیرامون آموزش به زبانهای غیرفارسی نیز اهمیتی نمی‌دهد.
«دمکرات‌های چپ تبریز» – بعنوان بخشی از دمکرات‌های چپ آذربایجان ایران-، آموزش به زبان مادری را جزو حقوق مسلم انسانها و ممانعت از کاربرد آن در سیستم آموزش و پرورش رسمی کشور را موجب نابودی هویت ملی ملیت‌ها، تضعیف بنیادهای فرهنگ ملی، نقض آشکار حقوق انسانها و یکی از موانع موجود بر سر راه دموکراتیزه شدن جامعه می‌داند.
به باور ما، ممانعت از فرصتهایی که تنها در سایه آزادی آموزش رسمی به زبان مادری امکان‌پذیر است، جز تبهکاری و جنایت فرهنگی چیز دیگری نیست. غلبه بر این سیاست ضد بشری رژیم جمهوری اسلامی تنها در سایه غلبه بر استبداد مذهبی حاکم بر کشور ایران میسر است.
ما در این راه، خود را همراه تمام نیروهایی می‌دانیم که در سرتاسر کشور ایران برای زدودن استبداد مذهبی، تمرکز زدایی از ساختار سیاسی کشور، تغییر شکل سیاسی حکومت موجود به ساختار فدرالیسم منطبق بر شرایط ملی- قومی کشور و دموکراتیزه شدن جامعه ایران مبارزه می‌کنند.
ما تمام نیروهای ملی دمکرات، جریانات سیاسی ترقیخواه، هویت‌طلب و سازمانهای اجتماعی، فرهنگی آذربایجانی را به مبارزه مشترک برای تحقق مطالبات ملی- دمکراتیک مردم آذربایجان، از جمله آزادی آموزش زبان ترکی آذربایجانی در سیستم آموزش و پرورش رسمی کشور فرا می‌خوانیم. با این دیدگاه، ما خود را متحد این نیروها و جریانات سیاسی ملی می‌دانیم و برای اتخاذ سیاست‌های همکاری مشترک با آنها برای تحقق اهداف یادشده، تلاش می‌کنیم.

دمکرات‌های چپ تبریز
۰۱/۰۷/۱٣۹۱

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s