ايران اتمى نتوانست گذرنامه اسرائيلى جعلى را باورکردنى بسازد

هر گذرنامه اى که از نيمه دهه 90 قرن بيستم تا کنون از هر کشورى صادر شده است، در پايين صفحه اصلى خود که عکس و مشخصات صاحب گذرنامه در آن قيد شده است، فلش ها یا نوک پيکان هايى دارد که رو به سمت چپ دارند.

در نمونه ارایه و منتشر شده از گذرنامه اسرائيلى ارايه شده براى شهروند ايرانى «مجيد جمالى فشى»، اين امر رعايت شده، اما جاى ريزه کاريهاى ديگرى خالى است.

«مجيد جمالى فشى» طبق گزارش رسانه هاى ايرانى در هفته گذشته اعدام شده است. اتهام وى قتل دانشمند هسته اى در اوائل سال 2010 در تهران بنا به خواست و برنامه ريزى «موساد» بوده است.

در انتهاى چپ فلش ها در پايين صفحه نخست گذرنامه، طبق روال باید حرف (P) باشد. در سمت راست اين حرف، باید سه حرف لاتين وجود داشته باشد که سمبل يا اختصار نام کشور صادر کننده است. مثلا ISR به اسرائيل دارد و LBN به نشانه لبنان چاپ مى شود. بعد نام خانوادگى صاحب گذرنامه مى آيد. سپس دو فلش و پس از آنها اسم کوچک شخص ذکر مى شود. اين شکل و صياغ يک گذرنامه اصلى است.

گذرنامه اى که براى اين جوان 26 ساله ارايه شده، نشان مى دهد که واقعى نيست. آشکار شدن جعل ضعيف يک پاسپورت اسرائيلى با توان هاى «ايران اتمى» تناسبى ندارد، آن هم اندکى پس از آنکه ايران ادعا کرد هواپيماى امريکايى بدون سرنشين را کپيه بردارى کرده است.

گذرنامه اى با عکس غير استاندارد

با توجه به اشکالاتى که وبلاگ «پوتکين آذرمهر» بر اين گذرنامه گرفته است و پس از تماشاى ويديوى کوتاهى که از دادگاه و اعدام مجيد جمالى فشى در دسترس
است، به اين نتيجه مى رسيم که پاسپورت، واقعى نيست. زيرا اولا بر خلاف گذرنامه هاى مشابه همزمانش حرف (P) را ندارد، نام خانوادگى صاحب گذرنامه (حتى با اسم جعلى) در آن نيست، اسم کوچک او در پى دو فلش/ نوک پيکان نيامده است.
خلاصه اين که پاسپورت به سبکى تهيه و ارايه شده است که انگار زمان صدورش سال 2003 نبوده، بلکه زمانى بوده است که صاحبش بيش از 7 سال نداشته است.

متهم به قتل همراه با عكس دانشمند اتمى مقتول
متهم به قتل همراه با عكس دانشمند اتمى مقتول

جالب آنکه عکس ارايه شده، استاندارد گذرنامه اى ندارد. نگاه صاحب پاسپورت رو به دوربين نيست و اصلا عکس، تمام رخ نمى باشد. گمان نمى رود موساد اين قدر ساده باشد که جاسوس خود را با گذرنامه مشکوک با عکس مشکوکتر به کشورهايى بفرستد که به راحتى در فرودگاههايشان جعلى بودن پاسپورتش را تشخيص دهند.

در سمت راست چهره سايه اى هست که مى بايست منبع نورش سمت چپ باشد. اما وقتى به بينى و گونه ها مى نگريم، اين سايه و نور را به شکل مورد انتظار نمى بينيم.

ظاهراً تهيه اين گذرنامه براى مصرف داخلى بوده است.

گذرنامه اى بدون تاريخ تولد

گذرنامه ارايه شده براى مجيد جمالى فشى طبق نوشته آن، در تاريخ 17/11/ 2003 صادر شده است. او در آن زمان 17 ساله بوده است، در حالى که خود تصوير نشان نمى دهد کمتر از 20 و خورده اى سال داشته باشد.

تاريخ تولد را در گذرنامه کامل نمى بينيم. فقط در آنجا نوشته شده است (01/12/ )، يعنى سال تولد، مذکور نيست. به نظر مى رسد که جاعلان «سال» را حذف کرده اند، بدون آنکه سال 1986 (سال تولد مجید) را ذکر کنند.

مجيد جمالى فشى با نام مستعار «رام سوليمانى» آمده است. تصویر فقط 3 ثانيه ارايه مى شود. اعدام اين شخص را نيز در صحنه اى بسيار کوتاه بدون وضوح چهره مى بينيم.

در اينجا است که بعضى از ناظران حتى به اصل تحقق اعدام شک مى کنند، چه برسد به اينکه اصلا اين شخص ارتباطى با قتل دانشمند اتمى داشته باشد. شايد او اکنون در يک انفرادى باشد که بعدها تنها جسدش از آن سلول بيرون برده شود.

بعضى ها مى گويند که اين جوان قربانى آن شده است که تشکيلات امنيتى – اطلاعاتى ايران دانشمند اتمى را از بين برده و به دنبال «متهم ساختگى» بوده است. گفته مى شود که تهران دريافته بود که دکتر مسعود علی ‌محمدی در صدد دريافت پناهندگى از امريکا بوده است.

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s