وزارت امور خارجۀ انگلستان گزارش سالانۀ خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در جهان امروز منتشر کرد

 

 

http://pstream.marjan.com.dl1.ipercast.net/VideoPlayer/manoto1_player.swf

وب سایت کانال تلوی.یونی من وتو- در این گزارش به وضعیت حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز توجه شده است. وزارت امور خارجۀ انگلستان گفته است که نه تنها هیچ بهبودی در این سال در وضعیت حقوق بشر در ایران مشاهده نشده، بلکه در زمینه هایی نیز وضعیت حقوق بشر در ایران بیش از پیش رو به وخامت نهاده است.

وزارت امور خارجۀ انگلستان پس از اشاره به آمار رو به رشد اعدام ها در ایران، از این کشور به عنوان بزرگترین زندان روزنامه نگاران جهان یاد کرده است.

وزارت امور خارجۀ انگلستان تصریح کرده است که شمار قابل توجه ای از زندانیان سیاسی بدون هیچ اتهامی در زندان های ایران به سر می برند، در حالی که سرکوب اقلیت های قومی و مذهبی ادامه دارد و مدافعان حقوق بشر و حقوقدانان یا زندانی یا مجبور به ترک کشور می شوند.

گزارش وزارت امور خارجۀ انگلستان تصریح می کند که ایران از همکاری با سازمان های جهانی مدافع حقوق بشر خودداری می ورزد و از سال ۲۰۰۵ به این سو از سفر گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل به ایران جلوگیری به عمل آورده و تنها به ۳۰ درصد نامه های گزارشگران ویژه حقوق بشر پاسخ داده است.

وزارت امور خارجۀ انگلستان در گزارش سالانه اش اضافه کرده است که انتظار ندارد که در سال جاری میلادی وضعیت حقوق بشر در ایران بهبود بیابد، هر چند دولت تهران اعلام کرده که احتمالاً با سفر نمایندگان و گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل به ایران موافقت خواهد کرد.

وزارت امور خارجۀ انگلستان سپس اضافه کرده است که امسال نیز از احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران پشتیبانی خواهد کرد و نقض بشر در این کشور را علناً مورد انتقاد قرار خواهد داد.

گزارش تصریح می کند که دولت انگلستان با همکاری کشورهای اروپایی نخواهد گذاشت که ناقضان حقوق بشر در ایران مصون از مجازات بمانند و مجازات ها و محدودیت های تازه ای را علیه آنان اتخاذ خواهد نمود.

وزارت امور خارجۀ انگلستان حصر خانگی مهدی کروبی و میرحسین موسوی را غیرقانونی و از مصادیق بارز نقض حقوق بشر در ایران توصیف کرده است.

گزارش همچنین وضعیت ایرانیان عرب زبان و نیز شهروندان آذری را مورد توجه قرار داده که به دلیل اعتراض شان به خشک شدن دریاچۀ رضاییه هدف سرکوب رژیم اسلامی ایران قرار گرفته اند.

در گزارش سالانۀ وزارت امور خارجۀ انگلستان آمده است که در سرکوب ایرانیان عرب زبان خوزستان صدها نفر دستگیر و دست کم سی تن به قتل رسیدند.

در سال ۲۰۱۱ فشار و سرکوب علیه رسانه ها و دسترسی آزادنۀ مردم ایران به اخبار و اطلاعات ادامه داشته و تشدید شده است.

در این سال هفت نشریه در ایران توقیف شدند و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با انجام عملیات هماهنگ به جمع آوری تجهیزات دریافت شبکه های ماهواره ای در منازل مردم مبادرت کرد.

دولت ایران در عین حال می کوشد با سانسور اینترنت به اشکال مختلف از گردش آزادانۀ اطلاعات در ایران جلوگیری کند.

گزارش سالانۀ وزارت امور خارجۀ انگلستان به دستگیری دو گزارشگر در سال گذشته میلادی در ایران به نام های پگاه آهنگرانی و مریم مجد اشاره کرده و سپس افزوده است که در این سال دو فعال حقوق بشر خانم ها نسرین ستوده و شیوا نظرآهاری به ترتیب به یازده و پنج سال زندان به دلیل فعالیت هایشان در دفاع از حقوق بشر محکوم شدند.

گزارش وزارت امور خارجۀ انگلستان به دستگیری نرگس محمدی عضو کانون مدافعان حقوق بشر اشاره کرده که بار دیگر دستگیر و روانۀ زندان اوین شده است.

اعدام کودکان و شکنجه و بدرفتاری با زندانیان یکی دیگر از مصادیق بارز نقض حقوق بشر در ایران است که نویسندگان گزارش سالانۀ وزارت امور خارجۀ انگلستان نسبت به آنها ابراز نگرانی کرده اند.

دولت ایران همچنین در سال گذشته به نقض حقوق زنان و اقلیت های قومی و مذهبی ادامه داده و از دامنۀ سیاست های سرکوب خود در زمینۀ جنسی نکاسته است.

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s